22. Piknik Naukowy Radia BIS i Centrum Nauki Kopernik

czerwiec, 2018

09cze(cze 9)08:00(cze 9)08:0022. Piknik Naukowy Radia BIS i Centrum Nauki Kopernik

Czas

(Sobota) 08:00 - 18:00

Miejsce

Warszawa

Szczegóły wydarzenia

9 czerwca 2018 r. w Warszawie odbędzie się 22. Piknik Naukowy Radia BIS i Centrum Nauki Kopernik. Instytut Agrofizyki PAN jak co roku będzie w nim uczestniczył.

Proponowane przez organizatorów kierunki interpretacji tematu są następujące:

Ruch – zasada rzeczy  Jak badamy ruch cząstek,  obiektów, a jak całych galaktyk? Czy każdej rzeczy przyporządkowany jest ruch? Rozpocznijmy dyskusję od pytań o istotę ruchu, jego powszechność i metody badania.

Ciało w ruchu. Jak porusza się krew? Jak sprawić, by lek dotarł we właściwe miejsce? Jak działają mięśnie? Jak ruszać się najzdrowiej? Jak na ciało wpływa bezruch? Zapytajmy  o mechanizmy rządzące ruchem wewnątrz ciała i możliwość ich wykorzystania, rozmawiajmy sporcie i zdrowiu.

Maszyna w ruchu. Czy maszyny mogą zastąpić człowieka? Jak projektuje się skomplikowane manipulatory? Co w motoryce człowieka jest dla robota najtrudniejsze?  Przyjrzyjmy się manipulatorom i robotom mobilnym oraz wyzwaniom, jakie stają przed inżynierami, którzy przekładają ruch człowieka na ruch maszyny.

Planeta w ruchu. Co porusza się pod powierzchnią ziemi? Jak powstają tajfuny? Jak poruszają się oceany? Czy Ziemia musi się obracać? Dynamika żywiołów a także kosmiczny wymiar ruchu to zagadnienia, które chcemy wyeksponować w tym ujęciu tematu.

Ruch w sieci. Jak działa Internet? Czy można usunąć informacje z sieci? Jak nowy sposób komunikacji zmienia rozumienie świata? Co sieć wie o mnie? Porozmawiajmy o tym, jak ruch informacji w Internecie kształtuje nasze codzienne życie.

Myśli w ruchu. Jak działa przepływ informacji w mojej głowie? Jak badać ruch myśli? Czy mogę sterować przedmiotami za pomocą myśli? Dlaczego pamiętam i mogę się uczyć? ? Porozmawiajmy o mechanizmach rządzących poznaniem i wykorzystaniu wiedzy o funkcjonowaniu umysłu.

Ludzie w ruchu. Dlaczego migrujemy? Jak zmienia się nasz język i kultura poprzez ciągłe przemieszczanie się? Z jakich środków transportu będziemy korzystać w przyszłości? Jak inteligentne mogą być nasze pojazdy? Podróżowanie staje się naszą codziennością, której chcemy się bliżej przyjrzeć, rozpatrując środki, przyczyny i skutki przemieszczania się małych grup i całych populacji.

Historyczne poruszenie. Jak tworzy się wspólnota? Dlaczego się zrzeszamy? Jak definiowano społeczeństwo 100 lat temu, a jak się to robi dzisiaj, w setną rocznicę odzyskania niepodległości? Oto dynamika ludzkiej historii, o której chcemy rozmawiać.

X