Aktualności

 1. IA PAN na Targach EuroLab 2017
 2. Miło nam poinformować, że Instytut Agrofizyki PAN weźmie udział w 19. Targach EuroLab, które odbędą się w dniach 29-31.03.2017 r. w Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska przy ul. Marsa 56 w Warszawie.

  19. MIĘDZYNARODOWE TARGI ANALITYKI I TECHNIK POMIAROWYCH. KOMPLEKSOWE WYPOSAŻENIE LABORATORIÓW to specjalistyczna impreza o charakterze biznesowo-naukowym, skierowana do branży laboratoryjnej, powstająca przy współpracy merytorycznej ośrodków naukowo-badawczych z całej Polski. Wydarzenie jest miejscem promocji najnowszych rozwiązań i technologii przeznaczonych dla laboratoriów, jak również niezastąpionym źródłem informacji i opinii o najnowocześniejszych metodach i technikach badawczych. Doskonałe połączenie świata nauki i biznesu sprawia, że na targi przybywają zarówno kontrahenci chcący nawiązać kontakty biznesowe, jak i przedstawiciele szeroko pojętej nauki zainteresowani nowościami rynkowymi i poszerzaniem wiedzy. Każdej z edycji imprezy towarzyszą prowadzone na wysokim poziomie seminaria, konferencje i wykłady  prowadzone przez wybitnych specjalistów z branży, a nad stroną merytoryczną czuwa  Rada Programowa.

  Patronat Honorowy nad Targami EuroLab 2017 i CrimeLab 2017

  • Stanisław Piotrowicz, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka
  • Piotr Cieśliński, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego
  • Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Bogdan Święczkowski, I Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy
  • prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk
  • dr. inż. Włodzimierz Lewandowski, Prezes Głównego Urzędu Miar
  • Ministerstwo Rozwoju 

  więcej informacji
 3. Prof. Jerzy Lipiec keynote speakerem i członkiem Komitetu Naukowego 3. Międzynarodowej Konferencji CROSTRO 2017
 4. Miło nam poinformować, że prof. Jerzy Lipiec z Instytutu Agrofizyki PAN został zaproszony do wygłoszenia referatu plenarnego podczas 3. Międzynarodowej Konferencji CROSTRO 2017 (3rd International Scientific Conference "Sustainability challenges in agroecosystems"), która odbędzie się w dniach 19-21 czerwca 2017 roku w Osijek (Chorwacja).

   

  Prof. Jerzy Lipiec został również członkiem Komitetu Naukowego tej konferencji.

   

  Więcej informacji pod linkiem.

  więcej informacji
 5. Dyrektor IA PAN prof. Cezary Sławiński w Radzie Programowej Centrum EcotechComplex
 6. Miło nam poinformować, że Dyrektor Instytutu Agrofizyki PAN prof. Cezary Sławiński został powołany przez Rektora UMCS prof. Stanisława Michałowskiego do Rady Programowej Centrum EcotechComplex.

   

  Rada Programowa jest organem doradczym mającym na celu wytyczanie i opiniowanie szczegółowych kierunków działalności Centrum "ECOTECH-COMPLEX-Człowiek, Środowisko, Produkcja".

   

  więcej informacji
 7. Wykład ks. prof. Marcina Tkaczyka Prorektora KUL w IA PAN
 8. Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 17 stycznia 2017 r. nasz Instytut odwiedzi ks. prof. Marcin Tkaczyk, Prorektor ds. Nauki i Kontaktów Międzynarodowych KUL, tegoroczny laureat nagrody Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
  Podczas wizyty będziemy mieli możliwość wysłuchać referatu prof. Tkaczyka dot. książki Jego autorstwa "Futura Contingentia".

  Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie, które odbędzie się w auli IA PAN o godz. 12:30.


  Więcej o działalności prof. Tkaczyka możemy dowiedzieć się na:

  http://determinizm.philosophy.kul.pl/portfolio/futura-contingentia/

  http://lublin.tvp.pl/28563335/lubelska-nagroda-naukowa-dla-ks-prof-tkaczyka

  http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/lubelski-nobel-za-prace-naukowa-o-przewidywaniu-przyszlosci-zdjecia,11671818/

  https://ekai.pl/diecezje/lubelska/x106746/lubelski-nobel-dla-o-prof-marcina-tkaczyka-ofmconv/

  http://www.kul.pl/ (6 pozycja w aktualnościach)

  http://www.kul.pl/godziny-przyjec-i-kontakt,art_43027.html

  więcej informacji
 9. Dr hab. inż. Justyna Cybulska członkiem Akademii Młodych Uczonych
 10. Miło nam poinformować, że dr hab. inż. Justyna Cybulska została wybrana na członka Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk w Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, zgodnie z Uchwałą nr 6/2016 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dn. 1 grudnia 2016 r.

  więcej informacji
 11. Uroczyste wręczenie dyplomów doktora i doktora habilitowanego
 12. W dniu 16 grudnia 2016 r. w Instytucie Agrofizyki PAN w Lublinie podczas posiedzenia Rady Naukowej wręczono 4 dyplomy dla doktorów habilitowanych oraz 11 dyplomów doktorskich. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

   

  Dyplomy doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia otrzymali:

  1. Justyna Cybulska
  2. Magdalena Ryżak
  3. Monika Szymańska-Chargot
  4. Joanna Wiącek

  Dyplomy doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, specjalność agrofizyka otrzymali:

  1. Piotr Bulak
  2. Monika Chylińska
  3. Katarzyna Jaromin-Gleń
  4. Anna Kot
  5. Justyna Lalak-Kańczugowska
  6. Joanna Mierczyńska
  7. Marta Oleszek
  8. Karolina Oszust
  9. Cezary Polakowski
  10. Justyna Szerement
  11. Anna Walkiewicz

  Podczas części uroczystej posiedzenia Rady Naukowej wręczono również:

  1. Medal im. Michała Oczapowskiego profesorowi Stepanowi Kowałyszynowi (Uniwersytet Rolniczy w Dublanach, Ukraina).
  2. Dyplom za wieloletnią pracę jako redaktora naczelnego International Agrophysics profesorowi Janowi Glińskiemu członkowi rzeczywistemu PAN.
  3. Nominację do Rady Naukowej przedstawicielowi doktorantów tj. mgr Joannie Siecińskiej.

  więcej informacji
 13. Nowa lista punktowanych czasopism na 2016 rok
 14. 17591 – tyle pozycji znajduje się na najnowszej ministerialnej liście czasopism naukowych na 2016 rok. Naukowcy dowiedzą się, ile punktów mogą zdobyć za publikację w poszczególnych tytułach.


  Czasopisma po raz kolejny podzielone zostały na trzy części.


  części A znalazło się 11271 czasopism naukowych, które posiadają współczynnik wpływu Impact Factor (IF) i wpisane zostały do bazy Journal Citation Reports. Nawet 50 punktów można otrzymać za opublikowanie artykułu w wybranych pismach z grupy A.


  Część B 
  to wykaz czasopism, które nie posiadają współczynnika IF. Lista zawiera 2209 tytułów. Najwyższa liczba punktów za publikację w periodyku z listy wynosi 15 punktów.


  Ostatnią częścią tegorocznej listy czasopism jest lista C stworzona dla badań humanistycznych. Zawiera ona 4111 czasopism naukowych, które zostały uwzględnione w bazie European Reference Index for the Humanities (ERIH). Za ukazanie się artykułu w jednym z nich jego autor może otrzymać 25 punktów.

  więcej informacji
 15. Warsztaty "Razem dla Klimatu" z IA PAN
 16. Na przełomie października i listopada realizowane były warsztaty pt.: „Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo (zmiany, skutki i sposoby ich ograniczenia)”. Warsztaty odbywały się w ramach projektu ,,Razem dla klimatu", który finansowany był przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja ekologiczna oraz współfinansowany przez Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk im. Bohdana Dobrzańskiego w Lublinie.

   

  Zajęcia edukacyjne odbywały się w trzech placówkach edukacyjnych, tj.: Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Załuczu, Zespole Szkół - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mętowie oraz w Zespole Szkół - Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Karczmiskach. Warsztaty prowadzone były przez doktorantki: mgr inż. Magdalenę Gos, mgr Annę Siedliską oraz mgr Edytę Rojek.  

   

  Głównym celem warsztatów było zapoznanie młodzieży z zagadnieniem zmian klimatu oraz identyfikacji czynników mających wpływ na jego ocieplenie, wywołanie dyskusji i wypracowywanie własnego zdania na ten temat oraz podniesienie świadomości ekologicznej związanej ze zmianą klimatu.

   

  Warsztaty składały się z trzech spotkań, na których omawiane były następujące zagadnienia:

  1. ,,Ciepło, czy zimno".
  2. ,,Gleby, a zmiana klimatu".
  3. ,,Eko-mapa mojej Małej Ojczyzny".

   

  Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonywać doświadczenia pomagające zobrazować zmiany pH, wilgotności i temperatury gleby. Ponadto przy pomocy kamery termograficznej mogli zbadać temperaturę. Na ostatnim spotkaniu młodzież nauczyła się obsługi stacji meteorologicznej i urządzenia do pomiaru wilgotności powietrza, które otrzymała każda ze szkół.

  więcej informacji
 17. dr hab. Magdalena Frąc Prezesem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego
 18. W sobotę 19 listopada 2016 roku w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, podczas którego wybrano nowy Zarząd Towarzystwa.

  Z przyjemnością informujemy, że Prezesem PTMyk została dr hab. Magdalena Frąc, prof. IA PAN z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie.  Więcej informacji:

  http://www.ptmyk.pl/?p=2854

  http://www.ptmyk.pl/?page_id=716

  więcej informacji