Inne wydarzenia

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Miejsce Lublin - IA PAN

Data rozpoczęcia: 2017-05-18
Data zakończenia: 2017-05-18Instytut Agrofizyki PAN serdecznie zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbędą się po raz trzeci w dniach 18-21 maja 2017 r.

Dni Funduszy Europejskich to akcja, w której beneficjenci nieodpłatnie prezentują wszystkim zainteresowanym efekty prowadzonych przez siebie projektów unijnych.

W dniu 18 maja 2017 r. w godz. 10.00-14.00 w Instytucie Agrofizyki odbędą się warsztaty pt. "Zobaczyć niewidzialne", przeznaczone głównie dla dzieci szkół podstawowych.

W otaczającym nas świecie niektóre zjawiska zachodzą tak szybko, że nie jesteśmy w stanie obserwować ich przebiegu - możemy jedynie zobaczyć ich skutek (np. przebicie balona szpilką czy rozbicie szklanki). Aby to zaobserwować musimy wykorzystać szybką kamerę, która pozwoli na zarejestrowanie tego, co trwa ułamki sekundy i jest zbyt szybkie dla naszych oczu. Warsztaty w tym zakresie poprowadzą: dr inż. Agata Sochan, dr hab. Magdalena Ryżak, mgr Michał Beczek, mgr Rafał Mazur.


Drugą techniką, która umożliwia zobaczenie tego co niewidzialne ludzkim okiem jest termowizja, umożliwiająca wizualizację promieniowania podczerwonego za pomocą kamery termograficznej. Metoda ta jest wykorzystywana w rolnictwie i leśnictwie do określania stanu wilgotności gleby i stanu upraw, jak również lokalizacji pożarów lasów, łąk oraz torfowisk. Warsztaty poprowadzą: mgr Magdalena Gos i mgr Anna Siedliska.

 

Aby zobaczyć jak działają szybkie kamery oraz kamery termograficzne zapraszamy przede wszystkim uczniów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których uczniowie będą mogli przeprowadzić własne eksperymenty pod okiem naukowców.

Rezerwacji proszę dokonywać pod adresem a.pacek-bieniek@ipan.lublin.pl lub telefonicznie (81) 744 50 61.

UWAGA! WSZYSTKIE MIEJSCA ZOSTAŁY ZAREZERWOWANE!