Światowy Dzień Gleby – 5 grudnia

Światowy Dzień Gleby – 5 grudnia

Print Friendly, PDF & Email

Jakość gleb – kluczem do zwiększenia produktywności roślin

Światowy Dzień Gleby (5 grudnia) to jedyny dzień w roku, w którym Organizacja Narodów Zjednoczonych prosi nas wszystkich o zastanowienie się nad rolą gleby w naszym codziennym życiu. Rolnicy doceniają znaczenie gleby w działalności produkcyjnej. Jednak obecny poziom produkcji roślinnej jest często utrzymywany nie przez poprawę jakości gleby, a poprzez wzrost nakładów (np. na nawozy, środki ochrony roślin i technologie), które maskują straty w produkcji roślinnej i obniżają jakość gleby. Nowy projekt SoilCare (Ochrona Gleb), w którym Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie jest partnerem, ma na celu określenie sposobów poprawy jakości gleb poprzez stosowanie odpowiednich systemów produkcji roślinnej i zabiegów agrotechnicznych, wpływających korzystnie zarówno na rentowność gospodarstw jak i środowisko. Ulepszenie gleb jest konieczne do przełamania negatywnej spirali ich degradacji, zwiększonych nakładów i kosztów oraz szkód w środowisku.

W ramach tego projektu prowadzone są badania w 16 europejskich Ośrodkach Badawczych, zróżnicowanych pod względem klimatu, typu gleb i gatunku roślin uprawnych. Sprawdzane są systemy produkcji roślinnej, które pozwolą opracować rozwiązania do ulepszenia gleb, wzrostu produktywności roślin i ich zastosowania w praktyce rolniczej. We wszystkich ośrodkach wyniki wcześniejszych badań będą porównywane i analizowane z wynikami obecnie prowadzonych badań. Takie podejście wraz z konsultacjami z rolnikami i innymi zainteresowanymi stronami pozwoli na udostępnienie społeczności rolniczej obiecujących sposobów poprawy jakości gleb.

Koordynator projektu dr Rudi Hessel, Centrum Badań Środowiska „Alterra” w Wageningen, Holandia, powiedział:

„Rolnicy od lat wiedzą, że klucz do ich sukcesu kryje się w glebie, a my jako naukowcy aktywnie pracujemy z nimi, aby znaleźć sposoby ulepszania gleb i wzrostu opłacalności produkcji roślinnej. Ponadto dzięki temu projektowi możemy analizować problemy związane z degradacją gleb, w tym z zagęszczeniem, zwalczaniem chwastów czy dostępnością wody. W wybranych Ośrodkach Badawczych możemy badać różne gatunki roślin. W regionach ciepłych i suchych oliwki, w klimacie chłodniejszym żyto, a także rośliny bobowate i oleiste. ”

Jeden z rolników z Trzebieszowa (Podlasie) pan Marek Lasocki biorący udział w projekcie powiedział:

„Gleba jest jednym z najcenniejszych zasobów Ziemi. Tworzy swoisty pomost pomiędzy przyrodą ożywioną i nieożywioną i to od niej zależy życie roślin, które z kolei warunkują nasze życie i życie zwierząt. Dziś by glebie nie szkodzić, a poprawiać jej jakość i racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi potrzebna jest współpraca rolników z naukowcami. Głównie po to, by wspólnie szukać sposobów i systemów produkcji roślinnej ulepszających glebę, poprawiających opłacalność, jednocześnie nie degradując środowiska przyrodniczego. Jednym z rezultatów projektu będzie aplikacja na urządzenie mobilne, która pozwoli wybrać na danym obszarze najbardziej odpowiedni system uprawy, poprawić opłacalność produkcji i jakość gleby. Im więcej takich programów, projektów, tym szybciej dorównamy najbardziej rozwiniętym rolniczo krajom, zachowując jednocześnie żyzną i urodzajną glebę przyszłym pokoleniom.”

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.soilcare-project.eu

 Kontakt z mediami:

Jane Mills. +44 1242 714137, Email: Jmills@glos.ac.uk
Jerzy Lipiec 81 7445061 w. 160, E-mail: j.lipiec@ipan.lublin.pl
Projekt ten jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych innowacji Horyzont 2020.

X