Wzmocnienie potencjału laboratoriów Instytutu Agrofizyki PAN w celu prowadzenia badań w obszarze holobiontu roślinnego

Research

 

Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt „Wzmocnienie potencjału laboratoriów Instytutu Agrofizyki PAN w celu prowadzenia badań w obszarze holobiontu roślinnego”.

 

Projekt jest realizowany aby zwiększyć zdolności badawcze Instytutu Agrofizyki PAN w zakresie badań nad złożonym układem interakcji zachodzących w otoczeniu roślin (HOLOBIONT ROŚLINNY) w dwóch obszarach:
• “Bioróżnorodność mikroorganizmów i odporność roślin” realizowany przez Zakład Badań Systemu Gleba-Roślina (ZBSGR) pod kierunkiem prof. dr hab. Magdaleny Frąc;
• “Struktura i funkcjonalność ściany komórkowej owoców i warzyw” realizowany przez Zakład Mikrostruktury i Mechaniki Biomateriałów (ZMMB) pod kierunkiem prof. dra hab. Artura Zdunka, czł. korep. PAN.

 

Zarówno gleby, jak i rośliny postrzegane są jako metaorganizmy zwane holobiontami, których składniki i występujące zależności pomiędzy organizmami (biontami) wchodzącymi w skład danego systemu, są kluczowe dla produktywności rolnej, jakości płodów rolnych oraz ich wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt. Poznanie mikrobiomów występujących w ekosystemach rolniczych, charakterystycznych dla danych upraw i regionu, ich funkcji oraz interakcji, a także relacji z roślinami należy do ważniejszych wyzwań i kierunków badawczo-rozwojowych związanych z jakością środowiska oraz opracowaniem i testowaniem zrównoważonych strategii hodowlanych i produkcyjnych dla rolnictwa w regionie.

 

Realizacja projektu (w okresie 18 m-cy) pozwoli zwiększyć zdolność IA PAN do prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych w obszarze holobiontu roślinnego – co nada zupełnie nowy potencjał i możliwości inicjowania rozwoju i współpracy w obszarach gospodarczych strategicznych dla regionu i kraju. Efekty w postaci m.in. nowych usług, biopreparatów i biomateriałów będą dostępne w okresie do 5 lat po zakończeniu inwestycji.

 

W ramach projektu zakupione zostanie 9 najnowocześniejszych urządzeń badawczych. Zmodernizowane zostaną 3 laboratoria oraz przeprowadzonych będzie 6 bloków szkoleń o tematyce: praktyczno-technicznej, komercjalizacyjnej, ogólnorozwojowej.
Projekt stwarza przestrzeń i możliwości do wykorzystania i realizacji bezpośrednich usług na rzecz przedsiębiorstw zewnętrznych.

 

#FunduszeUE    #FunduszeEuropejskie

 

Wartość projektu: 10 133 054,85 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 6 059 135,30 zł:

Koszty kwalifikowalne projektu: 7 128 394,48

Dotacja MNiSW:  1 365 129,63 zł

Wkład własny finansowy Instytutu: 1 069 259,18 zł

 

X