luty, 2006
Czas
Cały dzień (środa)
Miejsce
Lublin, Instytut Agrofizyki PAN
Szczegóły wydarzenia
Dnia 15 lutego (środa) 2006 r. w auli IA PAN o godzinie 13:00 odbędzie się seminarium otwarte na temat: Czy analiza parametrów fizycznych ziarniaków pszenicy może służyć do wykrywania fuzariozy? Seminarium będzie
Szczegóły wydarzenia
Dnia 15 lutego (środa) 2006 r. w auli IA PAN o godzinie 13:00 odbędzie się seminarium otwarte na temat:
Czy analiza parametrów fizycznych ziarniaków pszenicy może służyć do wykrywania fuzariozy?
Seminarium będzie prowadził:
dr hab. Ryszard Siuda i mgr inż. Andrzej Grabowski
z Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy
Streszczenie
Porażenie ziarna pszenicy fuzariozą powoduje zmiany właściwości ziarniaków, które obejmują zarówno ich skład chemiczny, jak i różne cechy fizyczne (barwa, masa, objętość, gęstość i inne). Podstawowe parametry fizyczne ziarniaka, takie jak masa, objętość, gęstość można mierzyć stosunkowo prostymi metodami a inne parametry fizyczne (twardość, wilgotność, średnica zastępcza) są do otrzymania za pomocą przyrządu SKCS (Single Kernel Characterization System), w którym czas pomiaru przypadający na jeden ziarniak jest krótszy niż sekunda.
Uzasadnione wydaje się podjęcie prac mających na celu rozstrzygnięcie, czy wymienione pomiary mogą być przydatne w wykrywaniu porażenia ziarna fuzariozą. Celem referatu jest przedstawienie wyników, które otrzymano z pomiarów próbek ziarna pszenicy wykazujących różny stopień nasilenia wizualnych symptomów porażenia. Wyniki poddano standardowej analizie statystycznej oraz wielowymiarowej analizie statystycznej za pomocą metod analizy głównych składowych oraz liniowej analizy dyskryminacyjnej. Wyniki analizy zdają się wskazywać na potencjalne możliwości wykorzystania wymienionych pomiarów jako metody przesiewowej w wykrywaniu porażenia ziarna pszenicy fuzariozą.
Pomiary masy, objętości i gęstości oraz analizę wyników wykonano w Instytucie Matematyki i Fizyki (ATR, Bydgoszcz) a pomiary za pomocą SKCS wykonano w Instytucie Agrofizyki PAN (Lublin) we współpracy z prof. Stanisławem Grundasem i mgr. Jarosławem Grodkiem.