Wykład gościnny prof. dr hab. Marleny Lembicz w ramach inicjatywy microBIOme AGRO LIVING LAB

may, 2024

06may(may 6)10:00(may 6)10:00Wykład gościnny prof. dr hab. Marleny Lembicz w ramach inicjatywy microBIOme AGRO LIVING LAB

Time

(Monday) 10:00 - 12:00

Event Details

Zapraszamy na wykład gościnny prof. dr hab. Marleny LembiczWydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach inicjatywy microBIOme AGRO LIVING LAB.

Tytuł wykładu: Testowanie obecności i zróżnicowania mykobiomu u roślin przed i po reintrodukcji: dlaczego to jest ważne?

 

informacja o zaproszonym gościu:

Prof. dr hab. Marlena Lembicz

Botanik, ekolog i mykolog, nauczyciel akademicki na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zainteresowania naukowe: (1) ekologiczne i ewolucyjne efekty interakcji między grzybami endofitycznymi a roślinami i zwierzętami, (2) mechanizmy funkcjonowania sieci roślin klonalnych i grzybowych, (3) transfer wertykalny i horyzontalny grzybów endofitycznych, a ostatnio (4) grzyby endofityczne jako „żywe narzędzia” do poprawy kondycji roślin ginących i uprawnych (jęczmienia).     Autorką wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych na ten temat oraz monografii polskiej i angielskiej.  Kierownik/wykonawca w ponad dziesięciu grantach polskich i jednym finansowanym przez National Geographic Science. Laureatka dwukrotnej nagrody Praeceptor Laureatus, certyfikowany Tutor i Przywódca w Edukacji. Pasjonatka wypraw górskich i Dolnego Śląska.

Współautor prezentacji: mgr Wojciech Wysoczański, doktorant II roku w Szkole Doktorskiej Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe: (1) różnorodność grzybów endofitycznych,  ich transfer w sieciach roślin klonalnych i jego wpływa na dostosowanie jednostek tworzących sieci tzw. ramet,  (2) wykorzystanie endofitów grzybowych do poprawy kondycji roślin zagrożonych wyginięciem oraz (3)  poszukiwanie grzybów endofitycznych  produkujących związki chemiczne do wykorzystania w walce z rakiem. Stypendysta Ministra Edukacji i Nauki oraz kierownik grantu „Perły Nauki”.

X