september, 2024
21sep(sep 21)10:0022(sep 22)10:00XXII Festiwal „Nauka z Pałacem w tle”
Time
21 (Saturday) 10:00 - 22 (Sunday) 10:16
Location
Jabłonna
Event Details
Serdecznie zapraszamy na XXII Festiwal „Nauka z Pałacem w tle”, który odbędzie się w dniach 21-22 września 2024 r., w godzinach 10.00-16.00, na terenie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego położonego w Jabłonnie
Event Details
Serdecznie zapraszamy na XXII Festiwal „Nauka z Pałacem w tle”, który odbędzie się w dniach 21-22 września 2024 r., w godzinach 10.00-16.00, na terenie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego położonego w Jabłonnie koło Warszawy, przy ul. Modlińskiej 105. Instytut Agrofizyki PAN weźmie udział w Wydarzeniu 21 września i zaprezentuje następujące projekty:
- Stwórz własny krater – mikrodeformacje powierzchni gleby i sposoby ich pomiaru (Autorzy: dr hab. inż. Agata Sochan, dr hab. Magdalena Ryżak)
Celem pokazu jest prezentacja mikrodeformacji powierzchni gleby (kraterów) oraz wpływu rodzaju gleby na parametry mikrodeformacji. Uczestnictwo w pokazie umożliwi odwiedzającym Festiwal poznanie cech gleby wpływających na wielkość i trwałość powstających form, a także poznanie technik pomiarowych stosowanych w laboratoriach Instytutu Agrofizyki PAN. Uczestnicy pokazu będą mogli samodzielnie wygenerować kratery, a następnie zmierzyć ich rozmiary przy użyciu prostych narzędzi pomiarowych.
- Tajemnice prądu i magicznych atramentów (Autorzy: dr Anna Siedliska, dr inż. Katarzyna Jaromin – Gleń)
Celem pokazu jest zgłębienie tajemnic prądu i magicznych atramentów. Przemierzając świat elektrolizy, odwiedzający Festiwal będą świadkami przemiany roztworu soli pod wpływem energii elektrycznej. Użycie magicznych atramentów pozwoli im stworzyć „niewidzialne” obrazy i wzory. Uczestnictwo w pokazie odkryje przed Zwiedzającymi ekscytujący świat chemii i fizyki, rozbudzając ich wyobraźnię i ciekawość.
- Różnorodność bioróżnorodności- nie taki robak straszny, jak go malują (Autorzy: dr Dariusz Wiącek, dr hab. Joanna Wiącek, prof. Instytutu, dr Piotr Konkol)
Celem pokazu jest budowanie świadomości uczestników Festiwalu na temat znaczenia bioróżnorodności oraz konieczności jej ochrony. Prezentacja umożliwi odwiedzającym poznanie rodzajów bioróżnorodności. Pokaże im piękno i różnorodność nasion roślin oraz owadów, które je zamieszkują. Udział w warsztatach da uczestnikom możliwość bliższego poznania owadów, które odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i przyrodzie.
W drugi dzień Festiwalu odbędą się wydarzenia kulturalne: wernisaż wystawy w Oranżerii, koncert zespołu Brass Federacja, a także wręczenie nagród w II Konkursie Fotograficznym.
www.palacjablonna.pl/festiwal-nauka
WSTĘP BEZPŁATNY
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.