Dr hab. Olena Goncharuk laureatką konkursu PAN i Narodowej Akademii Nauk USA

Dr hab. Olena Goncharuk laureatką konkursu PAN i Narodowej Akademii Nauk USA

Print Friendly, PDF & Email

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że p. dr hab. Olena Goncharuk pracująca w zespole badawczym razem z p. dr hab. Katarzyną Szewczuk-Karpisz w Zakładzie Fizykochemii Materiałów Porowatych została laureatką konkursu ogłoszonego przez Polską Akademię Nauk i Narodową Akademię Nauk USA.

Spośród 174 złożonych wniosków wyłonionych zostało jedynie 18 grup naukowców, z czego 8 kierowanych będzie przez kobiety.

Jak czytamy na stronie PAN, celem konkursu jest zapewnienie długofalowego finansowania wybitnym naukowcom z Ukrainy na okres 3 lat. Prezes PAN prof. Marek Konarzewski zaznaczył, że „program oferuje narzędzia i środki pozwalające wybitnym ukraińskim grupom badawczym realizować projekty naukowe. Projektując ten program wzięliśmy pod uwagę m.in. podwójną afiliacje wszystkich członków zespołu i możliwość prowadzenia badań w Ukrainie. Jestem przekonany, że praca tych wyróżniających się naukowców i naukowczyń przyczyni się do rozwoju i odbudowy nauki w Ukrainie”.
29 czerwca 2023 w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu, w którym brali udział prof. Marcia McNutt, prezes Narodowej Akademii Nauk USA, prof. Anatoly Zagorodny, prezes Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, prof. Marek Konarzewski, prezes PAN oraz dr Marek Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

X