IA PAN na Pikniku Naukowym w Olsztynie „Nauka Też Sztuka” 23.06.2018

IA PAN na Pikniku Naukowym w Olsztynie „Nauka Też Sztuka” 23.06.2018

Print Friendly, PDF & Email

23 czerwca 2018 r. odbyła się czwarta edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Popularnonaukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka” rozpoczął się o godz. 12:00 na scenie staromiejskiej w Olsztynie i trwał do godz. 16:00, Wstęp wolny!

 

Organizator: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie

Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury

Partner: Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

 

Instytut Agrofizyki PAN przygotował dla Zwiedzających dwa projekty:

1) Magia materiałów sypkich: Joanna Wiącek, Dariusz Wiącek

Celem pokazu było przedstawienie ciekawego zjawiska, odkrytego przez niemieckiego fizyka i geologa, Ernsta Chladniego. Figury Chladniego, będące efektem wspomnianego zjawiska  są regularnymi figurami tworzonymi przez drobinki materiału stałego (np. piasek, sól), gromadzącymi się w węzłach fali stojącej na drgającej sprężystej płytce. Podczas pokazu przedstawione zostały także rodzaje wypływu materiału sypkiego ze zbiornika magazynowego oraz wpływ budowy modelowego silosu na ruch elementów materiału podczas procesu opróżniania zbiornika.

2) Bioplamki: Piotr Pieczywek

Biospeckle (tłum. bioplamki lub dynamiczne plamki) są zjawiskiem optycznym, obserwowanym podczas oświetlania tkanek biologicznych światłem lasera. Promienie odbite od powierzchni próbki i rozproszone przez cząstki znajdujące się wewnątrz tworzą charakterystyczny zmienny obraz interferencyjny, złożony z jasnych i ciemnych plamek. Metoda jest szybka, niedestrukcyjna i nie wymaga specjalistycznego przygotowania próbek. Czas pojedynczego pomiaru wynosi kilka sekund a do badań mogą być użyte świeże owoce lub warzywa.

X