Wizyta naukowców z Leibniz University Hannover w IA PAN

Wizyta naukowców z Leibniz University Hannover w IA PAN

W dniach 18–19 sierpnia 2026 r. gościliśmy w Instytucie Agrofizyki PAN prof. Stephana Petha oraz M.Sc. Kristin Boening z Leibniz University Hannover.

Wizyta odbyła się w ramach projektu Weave-UNISONO pt. „Wpływ nowych, przyjaznych dla środowiska kompozytów hydrożelowych syntetyzowanych z odpadów z hodowli owadów na właściwości hydrologiczne, stabilność i żyzność gleby”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Pracami polskiego zespołu kieruje dr hab. Katarzyna Szewczuk-Karpisz, prof. IA PAN.

Spotkanie było doskonałą okazją do bliższego poznania obu zespołów, omówienia kolejnych etapów prac doświadczalnych oraz wymiany wiedzy dotyczącej metod otrzymywania hydrożeli z odpadów Hermetia illucens.

Naukowcy wspólnie prowadzili również pobór próbek glebowych w Lasach Janowskich, a nasi goście mieli okazję zapoznać się z zapleczem aparaturowym Instytutu Agrofizyki PAN.

Dziękujemy za owocne spotkanie i inspirującą wymianę doświadczeń! Liczymy na kolejne wspólne działania w ramach projektu.

X