IA PAN ponownie w programie „Nauka” TVP3 Lublin

IA PAN ponownie w programie „Nauka” TVP3 Lublin

Print Friendly, PDF & Email

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu „Nauka” TVP 3 Lublin z udziałem Instytut Agrofizyki PAN / Institute of Agrophysics, PAS, prowadzonego prze redaktor Joannę Sobiechowską Sosnowską.

Tym razem opowiedzieliśmy o projekcie pt. „Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego – zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lat 2030-2050” (BIOSTRATEG/Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Projekt dotyczy emisji gazów cieplarnianych i realizowany jest wspólnie z IUNG – Państwowym Instytutem Badawczym i Grupą Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”.

Program można obejrzeć pod linkiem. Został on wyemitowany 27 września 2016 r.

Strona projektu

http://www.lcagri.iung.pl/pl/

Instytucja finansująca: NCBiR

Program: Strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG 0

Numer umowy: BIOSTRATEG1/271322/3/NCBR/2014

Termin realizacji: 2015-04-01 do 2018-03-31

LIDER

IUNG-PIB – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy

PARTNERZY

Instytut Agrofizyki PAN

Instytut Ochrony Środowiska PIB

GA-ZAP – Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.

Kierownik: prof. dr hab. Wiesław Oleszek IUNG

koordynator z IA PAN: prof. dr hab. Cezary Sławiński, prof. dr hab. Piotr Baranowski, dr Jaromir Krzyszczak, dr hab. Krzysztof Lamorski, dr Wojciech Mazurek

 

O projekcie:

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest obecnie jednym z celów priorytetowych, rozwoju społecznego, a także wyzwaniem dla nauki i płaszczyzną jej współpracy z przemysłem i praktyką rolniczą. Wymownym tego potwierdzeniem jest projekt „Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego – zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lata 2030 i 2050” (akronim LCAagri – skrót od ang. „Low Carbon Agriculture” – Niskoemisyjne Rolnictwo). Został on zakwalifikowany do realizacji w pierwszym konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo – Biostrateg”. Inicjatorem projektu był zespół pracowników IUNG-PIB w Puławach.

Projekt LCAgri jest odpowiedzią na postulaty Strategicznego Planu Adaptacji dla sektorów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020, który został przyjęty przez Radę Ministrów w 2013 roku, a w sposób pośredni na Europejską strategię adaptacji do zmian klimatu. Projekt wspiera również politykę Państwa na rzecz wysiłków związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Bezpośrednio projekt będzie wsparciem dla systemu zarządzania środowiskowego Grupy Azoty, w zakresie działań prowadzących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Przeprowadzone badania będą podstawą opracowania dla Grupy Azoty – Zakłady Azotowe w Puławach certyfikatów na zastosowania nawozów prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. W ramach projektu zostanie przeprowadzona analiza emisyjności stosowania nawozów od poziomu ich wytwarzania przez Grupę Azoty – Zakłady Azotowe w Puławach, poprzez ocenę emisyjności obecnych praktyk rolniczych w reprezentatywnej grupie gospodarstw w Polsce aż do weryfikacji w eksperymentach polowych proponowanego pakietu niskoemisyjnych praktyk rolniczych. W ramach projektu wykonywane będą pomiary polowe emisji gazów cieplarnianych takich jak podtlenek azotu i dwutlenek węgla ale będą również prowadzone badania oceny efektywności technicznej i ekonomicznej proponowanych praktyk.

Wyniki projektu będą wprowadzone do praktyki rolniczej. Istotnym elementem projektu jest zastosowanie w 8 gospodarstwach doświadczalnych IUNG-PIB, zlokalizowanych w różnych regionach Polski, nowych praktyk rolniczych takich jak: siew bezpośredni, siew pasowy, stosowanie programów wspierania decyzji w zakresie nawożenia czy precyzyjne nawożenie na podstawie oceny potrzeb nawozowych roślin w ciągu sezonu wegetacyjnego. Projekt ma również pomóc wykazać, że stosowane w Polsce praktyki rolnictwa tradycyjnego to jest: urozmaicone zmianowanie, przyorywanie resztek pożniwnych oraz stosowanie obornika przyczyniają się do uzyskiwania stabilnych plonów w warunkach zmian klimatu i jednocześnie praktyki te mogą być zakwalifikowane do niskoemisyjnych.

Liderem konsorcjum i inicjatorem projektu jest Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, a w skład konsorcjum wchodzą także Grupa Azoty – Zakłady Azotowe w Puławach, Instytut Agrofizyki im Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Należy podkreślić, że opracowanie projektu było możliwe dzięki merytorycznemu i finansowemu zaangażowaniu Grupy Azoty. Koordynatorem projektu LCAgri jest Prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG-PIB w Puławach.

W ramach Programu Biostrateg w latach 2015-2019 będą realizowane projekty o wartości 500 mln złotych. Uzyskanie projektu LCAgri jest dużym sukcesem. W pierwszym konkursie programu Biostrateg do finansowania zostało zarekomendowanych 9 projektów, a projekt LCAgri został sklasyfikowany na piątej pozycji wśród 52 ocenianych wniosków. Budżet projektu LCAgri wynosi 12,5 mln złotych. Należy podkreślić, że około 7% środków na realizację projektu wniosła Grupa Azoty.

Projekt jest więc płaszczyzną współpracy nauki i praktyki rolniczej z przemysłem nawozowym.

X