Nasi w Australii

Nasi w Australii

Print Friendly, PDF & Email

Nasi młodzi pracownicy mgr inż. Anna Wójciga i mgr Mateusz Iwo Łukowski byli uczestnikami naziemnej kampanii pomiarowej w ramach misji SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity), prowadzonej w dorzeczu rzeki Murrumbidgee w Australii w terminie 14 stycznia do 26 lutego 2010 roku.

Nasi młodzi pracownicy mgr inż. Anna Wójciga i mgr Mateusz Iwo Łukowski byli uczestnikami naziemnej kampanii pomiarowej w Australii, prowadzonej w dorzeczu rzeki Murrumbidgee. Wśród nich była również jedna reprezentantka ITP (dawniej IMUZ), S. Słowińska z Bydgoszczy.

Celem kampanii jest walidacja danych satelitarnych misji ESA SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity), w kampanii terenowej AACES prowadzonej przez prof. Jeffa Walkera, Univeristy of Melbourn. Misja SMOS jest przeznaczona do śledzenia wilgotności gleb i zasolenia oceanów w skali globalnej. SMOS ma dostarczyć danych o związkach poszczególnych dróg wymiany wody w obiegu globalnym, ze zmianami klimatu na Ziemi. Każda misja kosmicznych obserwacji Ziemi EO (Earth Observations), prowadzi swój program Cal/Val dla kalibracji i walidacji danych. Program Cal/Val SVRT (SMOS Validation and Retrieval Team) obejmuje ponad 40 programów na całym świecie, w tym jeden w Polsce – SWEX „Gleba, Woda i Wymiana Energii” (Soil Water Energy Exchange), koordynowany przez dr inż. Wojciecha Marczewskiego z CBK PAN (Centrum Badań Kosmicznych) w Warszawie. Projekt ma charakter środowiskowy badawczy, i jest realizowany w ramach ogólniejszego programu ESA PECS, dla wdrożenia Polski do stałej współpracy z ESA, przez przyszłe członkostwo Polski w ESA. PECS jest programem wdrażania technologii, w tym i wykorzystywania kosmicznych obserwacji Ziemi w kraju.

Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie uczestniczy w programie Cal/Val SVRT przez konsorcjum projektu SWEX. W Polsce jest niewiele miejsc testowych dla walidacji SMOS, w tym kilka prowadzonych przez prof. Bogusława Usowicza, CoI (Cooperating Investigator) zadań projektu – na Polesiu i Podlasiu. Wybór miejsc wynika z zamiaru uzyskiwania wniosków o obserwowanych przez SMOS, długoterminowych zmianach zasobów wody w obszarach krajobrazów hydrogennych. Inne programy, jak ten Australijski AACES, w którym bierzemy udział, obejmują obszary większe i angażują duże międzynarodowe ekipy badaczy.

Poza rutynowymi pomiarami środowiskowymi, wg programu gospodarzy, nasi uczestnicy zajmowali się również własnym programem zebrania danych o cieplnych własnościach gleb. Oczekujemy, że nabyte w AACES doświadczenie wykorzystają w Polsce.

X