
„Warto być razem” to hasło, które towarzyszyło seminarium zorganizowanym 28 lutego br. w Instytucie Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Tematem spotkania było zastosowanie tufów zeolitowych w rolnictwie.
Seminarium zorganizowane zostało w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych” współfinansowanego z Programu Polska – Białoruś – Ukraina.Projekt jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum naukowe, na czele
z liderem przedsięwzięcia – Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz partnerami: Politechniką Lwowską, Politechniką Lubelską oraz Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie.
W seminarium wzięli udział przedsiębiorcy, rolnicy oraz przedstawiciele środowiska naukowego. Liczną grupę uczestników stanowiła delegacja z Ukrainy, w tym przedstawiciel kopalni tufów zeolitowych w Socirnicy oraz firmy Andalusia zajmującej się dystrybucją zeolitów.
Spotkanie rozpoczął kierownik projektu – Andrzej Łygas z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, który omówił idee i cele projektu. Przedstawił także działania, z których realizacją zmierzą się partnerzy projektu. Kluczowym zadaniem jest organizacja transgranicznego klastra technologii zeolitowych – sieci współpracy i wymiany technologii, wiedzy oraz dobrych praktyk między ośrodkami naukowo-badawczymi, administracją i przedsiębiorstwami działającymi w regionie transgranicznym.
Do wstąpienia w struktury Transgranicznego Klastra Tufów Zeolitowych zachęcała Natalia Golonka – specjalista ds. organizacji i funkcjonowania klastra. Korzyści z przystąpienia i działania w ramach inicjatywy jest wiele, a wśród nich m.in. realizacja wspólnych inwestycji, szybszy i łatwiejszy dostęp do usług, produktów i informacji, optymalizacja kosztów prowadzenia działalności, wzrost siły przetargowej na rynku. Zainteresowanie powstającym klastrem jest duże. Świadczy o tym fakt, iż Partnerzy Projektu zwerbowali już minimum uczestników niezbędne do instytucjonalizacji klastra w formie stowarzyszenia. Jednak, w myśl idei powstania klastra – Razem lepiej – im więcej podmiotów zrzeszonych w klastrze, tym jego aktywność i atrakcyjność na rynku wzrasta. Razem jesteśmy silniejsi, możemy działać sprawniej i efektywniej pozyskiwać wsparcie zewnętrzne.
„Honorowym gościem” seminarium była próbka tufu zeolitowego, o której opowiedział w swoim referacie dr hab. inż. Wojciech Franus, prodziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Z wystąpienia uczestnicy dowiedzieli się jaki potencjał drzemie we wrzących kamieniach oraz w jaki sposób można wykorzystać ich różnorodne właściwości w przemyśle.
O tym jak zeolity mogą pomóc rolnikom poinformował słuchaczy Prof. dr hab. Grzegorz Józefaciuk, zastępca dyrektora ds. naukowych w IA PAN. Dzięki swoim właściwościom tufy zatrzymują wodę, wchłaniają zanieczyszczenia, są siedliskiem dla mikroorganizmów i nośnikiem środków ochrony roślin a także mogą być stosowane jako długodziałające nawozy. Wszystko to wpływa na poprawę jakości gleb i warunków rozwoju roślin.
Cel, który przyświecał organizacji seminarium został osiągnięty – seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem o czym świadczy wysoka frekwencja uczestników oraz podpisanie kilku deklaracji przystąpienia do klastra.