DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

maj, 2018

11majalldayalldayDNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

Czas

Cały dzień (Piątek)

Miejsce

Lublin, Instytut Agrofizyki PAN

Szczegóły wydarzenia

Instytut Agrofizyki PAN serdecznie zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbędą się po raz czwarty w dniach 11-13 maja 2018 r.

Dni Funduszy Europejskich to akcja, w której beneficjenci nieodpłatnie prezentują wszystkim zainteresowanym efekty prowadzonych przez siebie projektów unijnych.

W dniu 11 maja 2018 r. w godz. 10.00 w Instytucie Agrofizyki PAN odbędzie się pokaz pt. Nanoceluloza – właściwości i zastosowanie.

Celuloza jest najpowszechniej występującym w przyrodzie polimerem. To z niej zrobione są papier i chusteczka higieniczna. Ale również z niej wykonane są bawełniana koszulka, dżinsy i sztuczny jedwab. Źródłem celulozy może być każda roślina na Ziemi. Natomiast, nanoceluloza jest to przetworzona celuloza o nanometrowym rozmiarze.

W pokazie zostanie wykorzystana nanoceluloza przygotowana z owoców i warzyw w formie zawiesin oraz filmów. Uczestnicy zapoznają się z metodą wyznaczania wielkości cząstek celulozy zdyspergowanych w cieczy, opartą o zjawisko rozpraszania światła. Będą mieć możliwość wykonania prostych eksperymentów ilustrujących wybrane właściwości koloidów. Podczas wizyty w laboratorium, będą mogli również zobaczyć podstawowy sprzęt, aparaturę oraz warunki prowadzenia badań.

Pokaz odbędzie się 11 maja 2018 r. o godz. 10.00 w budynku D tj. w hali Centrum Badawczo-Innowacyjnego (CBI) Instytutu Agrofizyki PAN.

Pokaz poprowadzą dr hab. Monika Szymańska-Chargot, prof. IA PAN oraz dr Jolanta Cieśla.

Rezerwacji proszę dokonywać pod adresem a.pacek-bieniek@ipan.lublin.pl lub telefonicznie (81) 744 50 61 w. 179.

X