Kierownik: dr hab. inż. Anna Walkiewicz
Profil działalności naukowej:
• Emisja i pochłanianie gazów cieplarnianych (CO2, CH4, N2O) przez gleby (szczególnie rolnicze) o różnym użytkowaniu
Naszym celem jest zarówno ocena ilościowa wymiany gazowej w układzie gleba-atmosfera, rozpoznanie mechanizmów, jak i czynników ją regulujących, na co pozwala wielopoziomowe podejście do badań. Stosowane metody obejmują badania polowe oraz inkubacje gleb w warunkach laboratoryjnych z uwzględnieniem oceny mikrobiologicznej. Interesują nas skutki środowiskowe (a szczególnie wpływ na emisję gazów cieplarnianych) różnych zabiegów agrotechnicznych i praktyki mitygacyjne. Dzięki stosowanym technikom i metodom szacujemy bilans kluczowych gazów cieplarnianych, oceniamy parametry fizykochemiczne gleb i izolujemy DNA glebowe dla oceny społeczności mikroorganizmów.
- Erozja wodna gleb ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska rozbryzgu (soil splash erosion) jako pierwszego etapu erozji wodnej
Skupiamy się na fizycznym opisie zjawiska erozji, który z jednej strony pozwala na udoskonalenie modelowania tego zjawiska, a z drugiej daje możliwość zaproponowania nowych lub poprawy istniejących sposobów jej przeciwdziałania. Badania prowadzimy w skali laboratoryjnej poprzez obserwacje zjawisk szybkozmiennych z wykorzystaniem szybkich kamer oraz śledzenie i analizę obiektów/cząstek w układach dwu- i trójwymiarowych w oparciu o techniki PIV/PTV. Badania obejmują ocenę uderzenia kropli wody o powierzchnie różnych materiałów z uwzględnieniem zjawisk towarzyszących rozbryzgowi. Ponadto są one rozszerzone przez skanowanie 3D obiektów oraz analizę ich kształtu/deformacji np. powierzchni gleby w procesach erozyjnych.