XXI Festiwal Nauki w Jabłonnie pod Warszawą

wrzesień, 2017

23wrz(wrz 23)10:0024(wrz 24)10:00XXI Festiwal Nauki w Jabłonnie pod Warszawą

Czas

23 (Sobota) 10:00 - 24 (Niedziela) 16:00

Szczegóły wydarzenia

Kolejny, już XXI Festiwal Nauki w Jabłonnie odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym PAN Domu Zjazdów i Konferencji 23 i 24 września. Inicjatywa ta organizowana jest wspólnie z instytutami Polskiej Akademii Nauk, uczelniami wyższymi oraz instytutami branżowymi z powiatu legionowskiego. Festiwal obfituje w liczne atrakcje i bogaty program imprezy.

Pierwszego dnia festiwalu można będzie uczestniczyć w kursach pierwszej pomocy zorganizowanych przez WUM, obejrzeć pokazy chemiczne przygotowane przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, oraz uczestniczyć w grach i zabawach stworzonych przez osoby z Koła Naukowego Elektroniki i Technik Informacyjnych na PW. Oczywiście, udział weźmie dużo więcej miłośników nauki z Wyższych Uczelni, którzy pokażą zakamarki wiedzy.  Drugiego dnia festiwalu, czyli 24 września o godz. 13 odbędzie się koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” zatytułowany „Akordeon muzyczny kameleon” w wykonaniu Klaudiusza Barana. Godzinę później, odbędzie otwarcie nowej wystawy Romana Pietrzaka w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.

 

XXI Festiwal Nauki, SAPERE  AUDE

PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie

23 i 24 września 2017r. w godzinach 10-16

JABŁONNA, ul. Modlińska 105

Patronat: Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek województwa mazowieckiego Starosta Legionowski, Wójt Gminy Jabłonna, Prezydent miasta Legionowo

Patronat medialny: Mazowieckie To i Owo Legionowo, Radio Hobby, Gazeta Powiatowa, LTV

 

Instytut Agrofizyki PAN zaprezentuje:

 1. Sorpcja, czyli co nas „pociąga” w glebie… – K. Jaromin-Gleń, M. Gos, g. 10-16 P.
  Celem pokazu jest zapoznanie zwiedzających ze zjawiskiem sorpcji. Procesy sorpcji stanowią istotny element wielu układów technologicznych stosowanych w inżynierii środowiska. Sorpcja, a właściwie adsorpcja w glebie, polega na wiązaniu na powierzchni cząstek koloidalnych gleby różnych substancji. Pokaz będzie miał charakter doświadczenia, które każdy z uczestników wykona samodzielnie.
 2. Co rośliny potrzebują do życia, czyli co wiemy o glebie – E. Rojek, A. Siedliska, g. 10-16 P.
  Gleba posiada zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody. Zjawisko to nosi nazwę retencji wodnej gleby. Podczas pokazu uczestnik może zobaczyć jak wyglądają pory glebowe
  i wykonać eksperyment, aby przekonać się w jaki sposób woda jest wciągana do porów glebowych. Zwiedzający będą mogli obserwować przepływ wody pomiędzy cząstkami gleby. Prezentacja ma na celu zapoznanie uczestnika ze zjawiskiem retencji wody w różnych glebach oraz sposobem pomiaru „siły ssącej” przy pomocy tensjometrów.
 3. Nie wszystko złoto co się świeci – K. Nowak, E. Wnuk, P. Bulak, g. 10-16 P.
  Fluorescencja jest zjawiskiem powszechnie występującym w przyrodzie, z którym mamy styczność każdego dnia, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. W pokazie zostanie przedstawione  i omówione zjawisko fluorescencji na przykładzie różnych związków chemicznych pochodzenia naturalnego oraz sztucznego. Będzie to możliwe dzięki użyciu lampy UV, która pozwoli na ujrzenie niewidzialnych w świetle dziennym barw roślin, minerałów, roztworów itp. Dodatkowo zostanie również zademonstrowane zjawisko chemiluminescencji, będącej procesem pokrewnym do fluorescencji.
 4. Zjawisko Chladniego – J. Wiącek, D. Wiącek, g. 10-16 P.
  Celem pokazu jest przedstawienie ciekawego zjawiska, odkrytego przez niemieckiego fizyka
  i geologa, Ernsta Chladniego. Figury Chladniego, będące efektem wspomnianego zjawiska  są regularnymi figurami tworzonymi przez drobinki materiału stałego (np. piasek, sól lub opiłki korka), gromadzącymi się w węzłach fali stojącej na drgającej sprężystej płytce.

 

 

 

X