dr Mateusz Łukowski na Copernicus Hackathon (wywiad w Polskim Radiu Lublin)

dr Mateusz Łukowski na Copernicus Hackathon (wywiad w Polskim Radiu Lublin)

Print Friendly, PDF & Email

8 listopada br. w Lublinie po raz pierwszy w Polsce odbył się Copernicus Hackathon – wydarzenie stymulujące rozwój technologii opartych o dane pochodzące z satelitów obserwacyjnych. Ekipy poszukiwały rozwiązań dla obszarów związanych z biogospodarką, medycyną i zdrowiem, informatyką i automatyką oraz energetyką niskoemisyjną.

Poszukiwanie nowych pomysłów na wykorzystywanie otwartych danych satelitarnych EO programu Copernicus, tworzenie aplikacji dopasowanych do potrzeb związanych z realizacją inteligentnych specjalizacji regionów (RIS) dla konkretnych miejsc w Polsce, udział w rywalizacji z najlepszymi zespołami inżynierów i programistów oraz możliwość włączenia do specjalnego programu akceleracyjnego – to wszystko czeka na uczestników pierwszego w Polsce Copernicus Hackathon, który stanowi część programu wsparcia start-upów przez Unię Europejską.
Każdy z jednodniowych hackathonów podzielony jest na dwie fazy. W części warsztatowej eksperci z Astri Polska oraz Instytutu Geodezji i Kartografii dzielą się wiedzą nt. korzystania z danych Earth Observation. W drugiej – projektowej, uczestnicy opracowują pomysły biznesowe dla wybranego zagadnienia. Tematyka hackathonów jest różna w zależności od inteligentnych specjalizacji każdego z regionów.
Spośród trzech najlepszych ekip 17 listopada w Warszawie komisja konkursowa wybierze najbardziej obiecujący projekt, którego autorzy zyskają szansę wejścia do programu akceleracyjnego Copernicus. Program ten pomaga przedsiębiorcom rozwijać ich projekty, a także pozyskać środki na realizację oraz komercjalizację rozwiązań. Na pozostałych uczestników Copernicus Hackathon czekać będą nagrody dodatkowe. Głównym organizatorem, koordynującym Copernicus Hackathon w Polsce jest firma Kapitech, mające 20-letnie doświadczenie w konsultingu i zarządzaniu innowacją w sektorze biznesu kosmicznego.
W edycji, która odbyła się 8 listopada br. w Lublinie wziął udział dr Mateusz Iwo Łukowski z Instytutu Agrofizyki PAN. Poniżej link do wywiadu udzielonego dla Polskiego Radia Lublin.

Terminy i tematyka:

Lublin – 8.11.2018

– Biogospodarka Medycyna i zdrowie,
– Informatyka i automatyka Energetyka niskoemisyjna,
– Zadanie otwarte

Kraków – 9.11.2018

– Nauki o życiu (life sciences),
– Energia zrównoważona,
Technologie informacyjne i komunikacyjne,
– Przemysły kreatywne i czasu wolnego,
– Zadanie otwarte 

Warszawa – 10.11.2018

– Bezpieczna żywność,
– Inteligentne systemy zarządzania,
– Wysoka jakość życia,
– Zadanie otwarte 

Finał: Warszawa – 17.11.2018

X