Dni Otwarte Funduszy Europejskich w IA PAN 11.05.2018 r. (EDIT)

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w IA PAN 11.05.2018 r. (EDIT)

Print Friendly

W dniu 11 maja w Instytucie Agrofizyki PAN odbył się pokaz pt. Nanoceluloza – właściwości i zastosowanie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Dni Funduszy Europejskich to akcja, w której beneficjenci nieodpłatnie prezentują wszystkim zainteresowanym efekty prowadzonych przez siebie projektów unijnych. W tym roku jest to już piąta edycja, która obywa się w dniach 11-13 maja 2018 r. w całej Polsce.

Celuloza jest najpowszechniej występującym w przyrodzie polimerem. To z niej zrobione są papier i chusteczka higieniczna. Ale również z niej wykonane są bawełniana koszulka, dżinsy i sztuczny jedwab. Źródłem celulozy może być każda roślina na Ziemi. Natomiast, nanoceluloza jest to przetworzona celuloza o nanometrowym rozmiarze.W pokazie zostanie wykorzystana nanoceluloza przygotowana z owoców i warzyw w formie zawiesin oraz filmów. Uczestnicy zapoznają się z metodą wyznaczania wielkości cząstek celulozy zdyspergowanych w cieczy, opartą o zjawisko rozpraszania światła. Będą mieć możliwość wykonania prostych eksperymentów ilustrujących wybrane właściwości koloidów. Podczas wizyty w laboratorium, będą mogli również zobaczyć podstawowy sprzęt, aparaturę oraz warunki prowadzenia badań.

Pokaz odbył się 11 maja 2018 r. o godz. 10.00 w budynku D tj. w hali Centrum Badawczo-Innowacyjnego (CBI) Instytutu Agrofizyki PAN.

Pokaz poprowadziły dr hab. Monika Szymańska-Chargot, prof. IA PAN oraz dr Jolanta Cieśla.

https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/nanoceluloza-wlasciwosci-i-zastosowanie

Top
X