Dni Otwarte Funduszy Europejskich w IA PAN 18.05.2017

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w IA PAN 18.05.2017

Print Friendly

Instytut Agrofizyki PAN serdecznie zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbędą się po raz trzeci w dniach 18-21 maja 2017 r.

Dni Funduszy Europejskich to akcja, w której beneficjenci nieodpłatnie prezentują wszystkim zainteresowanym efekty prowadzonych przez siebie projektów unijnych.

W dniu 18 maja 2017 r. w godz. 10.00-14.00 w Instytucie Agrofizyki odbędą się pokazy pt. „Zobaczyć niewidzialne”, przeznaczone głównie dla dzieci szkół podstawowych.

W otaczającym nas świecie niektóre zjawiska zachodzą tak szybko, że nie jesteśmy w stanie obserwować ich przebiegu – możemy jedynie zobaczyć ich skutek (np. przebicie balona szpilką czy rozbicie szklanki). Aby to zaobserwować musimy wykorzystać szybką kamerę, która pozwoli na zarejestrowanie tego, co trwa ułamki sekundy i jest zbyt szybkie dla naszych oczu. Warsztaty poprowadzą: dr inż. Agata Sochan, dr hab. Magdalena Ryżak, mgr inż. Rafał Mazur i mgr inż. Michał Beczek.

Drugą techniką, która umożliwia zobaczenie tego co niewidzialne ludzkim okiem jest termowizja, umożliwiająca wizualizację promieniowania podczerwonego za pomocą kamery termograficznej. Metoda ta jest wykorzystywana w rolnictwie i leśnictwie do określania stanu wilgotności gleby i stanu upraw, jak również lokalizacji pożarów lasów, łąk oraz torfowisk. Aby zobaczyć jak działają szybkie kamery oraz kamery termograficzne zapraszamy przede wszystkim uczniów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których uczniowie będą mogli przeprowadzić własne eksperymenty pod okiem naukowców. Warsztaty poprowadzą: mgr Magdalena Gos i mgr Anna Siedliska.

Rezerwacji proszę dokonywać pod adresem a.pacek-bieniek@ipan.lublin.pl lub telefonicznie (81) 744 50 61.

UWAGA! WSZYSTKIE MIEJSCA ZOSTAŁY ZAREZERWOWANE

Top
X